Przepisy Polskiego Ładu wprowadzają spore zamieszanie, m.in. wśród wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Konieczność płacenia składki zdrowotnej nie wszystkim odpowiada , stąd poszukiwania ominięcia tego zobowiązania. Taką możliwość daje skorzystanie z art. 176 ksh, który mówi o zobowiązaniu wspólnika do świadczenia powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki. Wypłata świadczeń z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych określonych w art. 176 ksh nie stanowi bowiem podstawy do naliczania składek na ZUS – i tego przepisu Polski Ład nie zmienia.
§ 1. Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.
§ 2. Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.
§ 3. W przypadku określonym w § 1 zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału, bądź obciążenie udziału, może nastąpić jedynie za zgodą spółki, o której mowa w art. 182, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Aby skorzystać z wskazanej powyżej alternatywy, należy więc spełnić następujące przesłanki:
Przedmiotem powtarzających się świadczeń niepieniężnych mogą być zarówno różnego rodzaju usługi, jak i dostawy towarów, które wykonywane przez wspólnika mają charakter powtarzalny. Tak więc przedmiotem wykonywanych przez wspólnika usług mogą być przykładowo:
Co ważne świadczenia niepieniężne muszą być realizowane w sposób powtarzający się z jednoczesnych określeniem okresu ich powtarzalności, np.: co tydzień, miesięcznie, kwartalnie.
Wynagrodzenie wspólnika, który wykonuje powtarzające się świadczenie niepieniężne na rzecz Spółki objęte jest opodatkowaniem dochodów z innym źródeł na podstawie art. 10 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek podatkowy spoczywa więc wyłącznie na wspólniku. Spółka nie jest płatnikiem podatku dochodowego od tego rodzaju wynagrodzenia. Oznacza to brak podwójnego opodatkowania. Wspólnik w swoim zeznaniu rocznym wykazuje otrzymane wynagrodzenie, które następnie podlega opodatkowaniu wraz z innymi uzyskanymi przez niego dochodami w roku podatkowym. Opisane w Umowie wynagrodzenie bezwzględnie musi mieć charakter rynkowy i co istotne, może zostać wypłacone nawet wtedy, gdy Spółka nie odnotowuje zysku. Sposób opisania rodzaju i wysokości wynagrodzenia może być różny- poprzez określenia stałej kwoty, ale także kwoty wyliczanej na podstawie określonego wzoru/sposobu wyliczenia.. Wspólnik, którego te zapisy dotyczą, faktycznie będzie wykonywał odpowiednio zapisane świadczenia na rzecz Spółki (co pozwoli uniknąć zakwestionowania ich przez organy kontroli jako pozorne). Zakres tych świadczeń nie będzie pokrywał się z zakresem ewentualnych prac wynikających z obejmowania przez wspólnika również funkcji w zarządzie Spółki (niezależnie od tego, czy wynagrodzenie jest wypłacane na podstawie powołania, czy też na podstawie umowy o pracę). Wynagrodzenie za te świadczenia nie będzie przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie (realnych cen rynkowych). Świadczenia nie powinny dotyczyć reprezentacji i prowadzenia spraw spółki