W ustawie o VAT nie będzie już formalnego wymogu posiadania faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu – wynika z projektu nowelizacji w ramach pakietu Slim VAT 3. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, w efekcie ograniczone zostanie obecne „kredytowanie” budżetu państwa podatkiem VAT przez podatników.
„Część podatników ponosi negatywne konsekwencje związane z wymogiem posiadania faktury dot. WNT przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu. W praktyce obecne zasady skutkują kredytowaniem budżetu państwa podatkiem VAT przez podatników w okresie między zawitym terminem wskazanym w ustawie (3 miesiące od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT), a momentem otrzymania faktury z tytułu dokonania WNT” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Resort finansów wskazuje, że konieczne jest uproszczenie warunków odliczania VAT przy dokonywaniu WNT. W projekcie przewidziano rezygnację z formalnego wymogu posiadania faktury dotyczącej WNT przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu.
„Po zmianie faktura nie będzie formalnym warunkiem odliczenia podatku. Powyższe spowoduje, iż podatek naliczony i należny z tytułu WNT będą zawsze rozliczane dokładnie w tym samym okresie rozliczeniowym, a w konsekwencji VAT od WNT będzie mógł być w pełni neutralny dla podatnika” – tłumaczą projektodawcy.
Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w 7 innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, w tym Austrii, Niemczech, Portugalii, Grecji, Litwie, Irlandii i Łotwie. Kolejne 4 państwa (Czechy, Estonia, Szwecja i Finlandia) nie wymagają faktury, ale innego dokumentu zastępczego (np. umowy cywilnoprawnej).
Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 4 sierpnia 2022 r.) o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.