Jego celem jest uproszczenie rozliczeń przez podatników podatku od towarów i usług. Nowelizacja dotknie m.in. wydatków związanych z samochodami i prawa do odliczeń podatku, a także zasad rozliczania ulgi na złe długi w VAT. Nowelizacja wprowadzi też zmiany do Prawa bankowego.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo bankowe. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, autor zmian, pakiet Slim VAT 2 wpisuje się w odpowiedź na postulaty przedsiębiorców kierowane do Prezesa Rady Ministrów oraz do Ministerstwa Finansów w związku z potrzebą przeciwdziałania negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym pandemii COVID-19. Zmiany w przeważającej większości wejdą w życie 1 października. Podczas senackiej debaty pojawił się postulat, by zaproponować późniejszy termin – 1 lipca 2022 r. Ustawa została więc odesłana do komisji.
Ustawa przewiduje, że zmiany w ustawie o VAT będą dotyczyć:
Projekt przewiduje również zmiany w ustawie Prawo bankowe. Chodzi tu o:
konsolidację środków na rachunku VAT,
możliwości przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku VAT na uregulowanie składki na ubezpieczenie rolników, realizacji uwalniania środków z rachunków technicznych.
– Przedsiębiorcy obawiali się nowego pakietu zwanego SLIM VAT 2. W przypadku bowiem pierwszej odsłony pakietu uproszczeń, oprócz korzystnych regulacji, wprowadzono też bardzo kontrowersyjne zmiany związane z wykazywaniem korekt zmniejszających, zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego. Tym razem jednak obawy są nieuzasadnione, przewidziano bowiem wiele ułatwień dla przedsiębiorców – zwraca uwagę Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy.
Najważniejszym ułatwieniem jest rezygnacja z konieczności rozliczenia podatku należnego z tytułu importu usług w terminie trzech miesięcy jako warunku do odliczenia VAT naliczonego w tym samym okresie rozliczeniowym co deklarowany VAT należny. W stosunku do pierwotnej wersji projektu dokonano objęcia powyższą zmianą również wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zgodnie bowiem z obowiązującym stanem prawnym, które zostało uznane przez TSUE w niedawnym wyroku za niezgodne z prawem unijnym (w części dotyczącej WNT), podatnicy którzy rozliczą VAT należny z tytułu importu usług, czy też wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów po upływie tego terminu, pozbawieni są prawa do wykazania VAT naliczonego w tej samej deklaracji podatkowej, w której rozliczają podatek należny. W takim przypadku podatek naliczony może zostać wykazany jedynie „na bieżąco”.
Jak tłumaczy Arkadiusz Łagowski, powoduje to negatywne konsekwencje w postaci konieczności wstecznego wykazania jedynie kwoty VAT należnego. To z kolei może prowadzić do powstania zaległości podatkowej, a tym samym do obowiązku zapłaty odsetek. Inna ważna zmiana to rozszerzenie zastosowania tzw. ulgi na złe długi, która powinna zwiększyć płynność przedsiębiorców.
Źródło: https://www.prawo.pl/podatki/slim-vat-2-pakiet-zmian-w-vat-pazdziernik-2021,508525.html