Polska Klasyfikacja Działalności to systematyka działalności gospodarczych stosowana w statystyce publicznej, ewidencji oraz rachunkowości. Przedsiębiorca rejestrując działalność podaje kody PKD, które opisują rodzaj prowadzonej działalności.
Obecnie w Polsce stosuje się kody PKD 2007. Klasyfikacja ta została opracowana na podstawie europejskiej statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev2.
W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową unijną klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia nowe rodzaje działalności gospodarczej związane z postępem strukturalnym, naukowym i technologicznym. W związku z tym konieczna jest aktualizacja polskiego PKD 2007, aby dostosować go do nowelizacji unijnej.
W związku z powyższym w nowej klasyfikacji PKD 2025 wprowadza się różnorodne zmiany, w tym nowe symbole grupowań oraz podziały i agregacje istniejących pozycji. Zmienia się brzmienia niektórych grup, co często wiąże się z modyfikacją ich zakresu. Niektóre podklasy zostają przeniesione do innych sekcji, działów lub grup. Dodatkowo tworzy się nowe grupowania dla działalności, które wcześniej nie były wyodrębnione.
Struktura kodów PKD 2025 składa się z pięciu poziomów:
W rejestrach urzędowych należy podawać kod na najniższym poziomie PKD, czyli według podklasy, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Działy są kodowane kolejno. Przewidziano jednak pewne „luki”, aby umożliwić wprowadzenie dodatkowych działów bez całkowitej zmiany kodowania PKD. W tym celu następujące numery kodów działów pozostały niewykorzystane w PKD 2025: 04, 34, 40, 44, 45, 48, 54, 57, 67, 76, 83 i 89.
Poniżej wskazujemy niektóre zmiany w nowych PKD 2025
Nowe podklasy, jak m.in.:
Zmiany, w ujęciu liczbowym, pomiędzy PKD 2007 a PKD 2025. Wzrost liczebności sekcji spowodowany jest podziałem sekcji J, natomiast zmniejszona liczba działów wynika z włączenia zakresu działu 45 do działów 46 i 47.
Dodatkowo nowe kody PKD 2025 znajdą też odzwierciedlenie w innych klasyfikacjach, jak np. w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) na poziomie krajowym.
Nowe kody PKD 2025 powinny być stosowane przez podmioty, które rozpoczną działalność gospodarczą oraz te, które wprowadziły zmiany w CEIDG (lub innych rejestrach) po wejściu w życie przepisów dotyczących nowych kodów.
Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy po wejściu w życie ww. Rozporządzenia, czyli po 1 stycznia 2025 roku, nie będą dokonywać zmian aktualizacyjnych w CEIDG, będą mogli korzystać z dotychczasowych kodów PKD (2007) maksymalnie przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie rzeczonego Rozporządzenia, czyli do 31 grudnia 2026 roku. W tym czasie będą mogli samodzielnie dokonać przeklasyfikowania kodu z PKD 2007 na PKD 2025. Po upływie tego okresu przejściowego, tj. z dniem 1 stycznia 2027 r., planuje się wprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania tych podmiotów w CEIDG oraz innych rejestrach urzędowych.
Innymi słowy, obecne zapisy projektu Rozporządzenia wskazują, że dotychczasowe kody PKD 2007:
Źródło: https://www.ifirma.pl/blog/kody-pkd-2025-jakie-zmiany-czekaja-nas-w-kodach-pkd-od-2025-roku/