Polski Ład wprowadził ulgi dla firm, które inwestują w swój rozwój. Przeczytaj, jakie ulgi będą wspierać innowacje w przedsiębiorstwach od 2022 roku, a z których możesz skorzystać, jeśli szukasz nowych rynków dla swoich produktów.
Ulga na prototyp dotyczy uruchomienia produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Wspiera koszty poniesione na etapie testowania nowego produktu, przed rozpoczęciem produkcji na masową skalę i przed sprzedażą.
Ulga jest dla firm, które opracowują nowe produkty – dotąd nieoferowane na rynku.
Ulgę będzie można zastosować nie tylko w najbardziej zaawansowanych innowacjach (na przykład konstrukcja elektrycznego samochodu). Wystarczy, że produkt będzie nowością w skali firmy i że dzięki niemu przedsiębiorca rozwinie swoją ofertę i zdobędzie nowe rynki zbytu.
Nowy produkt to produkt, który powstał w wyniku prac badawczo-rozwojowych (prac B R) prowadzonych przez przedsiębiorcę.
Produkcja próbna nowego produktu to etap rozruchu technologicznego produkcji, niewymagający dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych. W trakcie produkcji próbnej można wykonać próby i testy przed produkcją na masową skalę. Obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia masowej produkcji nowego produktu.
Wprowadzenie na rynek nowego produktu obejmuje przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania przez produkt certyfikatów i zezwoleń potrzebnych, żeby zacząć go sprzedawać.
Z ulgi na prototyp mogą skorzystać przedsiębiorcy, niezależnie od ich wielkości, opodatkowani:
Ulga uprawnia do odliczenia od podstawy opodatkowania 30% kosztów związanych z próbną produkcją oraz wprowadzeniem na rynek nowego produktu. Wysokość odliczenia nie może jednak w danym roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu.
Koszty produkcji próbnej nowego produktu to:
Koszty wprowadzenia na rynek nowego produktu to:
Przedsiębiorca odlicza ulgę w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniósł koszty produkcji próbnej nowego produktu lub koszty wprowadzenia na rynek nowego produktu.
Przedsiębiorca może odliczyć ulgę odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części w zeznaniach za kolejnych 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia, jeżeli:
Ulga na robotyzację jest skierowana do firm, które chcą zastosować roboty przemysłowe, żeby usprawnić produkcję. Ma pomagać firmom w zwiększaniu produktywności i konkurencyjności na rynkach krajowym i międzynarodowym.
Ulga uprawnia do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku na robotyzację. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć dochodu uzyskanego przez przedsiębiorcę w tym roku.
Ulgę będzie można zastosować do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację w latach 2022–2026, czyli po raz pierwszy w rozliczeniu za rok 2022.
Z ulgi na robotyzację mogą skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od ich wielkości, opodatkowani:
Robot przemysłowy to maszyna:
Maszynami i urządzeniami peryferyjnymi do robotów przemysłowych są w szczególności:
Koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację to:
Przedsiębiorca odlicza ulgę w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniósł koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację. Żeby skorzystać z ulgi należy złożyć wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania podatkowego.
Odliczeniu podlegają wydatki, które nie zostały zwrócone przedsiębiorcy w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania.
Ulgę można rozliczyć w kolejnych 6 latach podatkowych, w którym przedsiębiorca skorzystał lub miał prawo skorzystać z ulgi, jeżeli w danym roku podatkowym:
Jeśli w danym roku przedsiębiorca w zeznaniu rocznym nie odliczył od swojego dochodu kwot ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulga B R), ponieważ:
to ma możliwość odliczenia kwoty tej ulgi od zaliczek na podatek odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników. Jest to ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników.
Z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani:
Ulga dotyczy przychodów pracowników, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej wynosi co najmniej 50% ogólnego czasu pracy. Przedsiębiorcy korzystający z ulgi muszą prowadzić dodatkową ewidencję czasu pracy dla potrzeb działalności B+R.
Pracownicy mogą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy dzieło lub z tytułu praw autorskich.
Wysokość odliczenia wynosi:
Przykład
Przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym w danym roku podatkowym poniósł stratę i nie odliczył 4000 zł ulgi na działalność B+R. W zeznaniu podatkowym za ten rok może wykazać ulgę do odliczenia od zaliczek od wynagrodzeń innowacyjnych pracowników w kwocie 760 zł.
Przedsiębiorca może odliczyć ulgę na innowacyjnych pracowników począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym złożył swoje zeznanie podatkowe. Odliczenie stosuje do końca roku podatkowego, w którym złożył zeznanie z wykazaną kwotą ulgi na innowacyjnych pracowników.
Przykład
Podatnik, który złożył zeznanie podatkowe za rok 2022 w kwietniu 2023 roku, może rozliczać ulgę (pomniejszyć zaliczki na podatek za innowacyjnych pracowników) w kolejnych miesiącach: od maja do grudnia 2023 roku.
Ulgi nie mogą stosować podatnicy, którzy korzystają z prawa do zwrotu gotówkowego uregulowanego w uldze B+R.
W przypadku utraty prawa do ulgi przedsiębiorca musi zwrócić jej wartość. Może tak się stać, jeśli błędnie ją zastosował (na przykład skorzystał ze zwrotu gotówkowego z tytułu ulgi B R, a następnie skorzystał z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników).
Łączne stosowanie ulg B+R i IP-Box oraz rozszerzenie ulgi B+R
Od 2022 roku przedsiębiorca, który komercjalizuje wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiąga z nich dochody kwalifikowane (w rozumieniu przepisów o IP Box) oraz ponosi koszty kwalifikowane do ulgi B+R, będzie mógł stosować obie ulgi jednocześnie.
Komercjalizacja wyników prac B+R to takie wykorzystanie tych wyników, żeby osiągnąć korzyści finansowe. Może to być na przykład sprzedaż wyników B+R, uruchomienie produkcji produktów opartych na danym prawie ochronnym, czy udzielenie licencji.
Z ulg B+R i IP Box mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani:
Ulga na działalność badawczo-rozwojową (ulga B R) polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków związanych z prowadzeniem prac badawczo – rozwojowych.
Odliczeniu podlegają koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową wskazane w ustawie o PIT albo ustawie o CIT. Wysokość odliczenia zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz od tego, czy firma ma status centrum badawczo-rozwojowego.
Ulga IP Box polega na preferencyjnym opodatkowaniu dochodów z komercjalizacji praw własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej (na przykład patent, autorskie prawo do programu komputerowego) i zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach działalności B+R przedsiębiorcy.
Przeczytaj:
Dodatkowo w przypadku ulgi B+R od 2022 roku kwota przysługującego odliczenia kosztów kwalifikowanych zwiększy się do 200% dla:
Źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001099
Księgowość online I usługi księgowe online
Bezpłatna konsultacja dotycząca ulgi 5% IPBOX dla Programistów Warszawa
Usługi wirtualnego biura Warszawa Białołęka Legionowo Nieporęt
Księgowość sklepu Internetowego – księgowość e-commerce
Dropshipping usługi księgowe Warszawa
Jak założyć własną działalność gospodarczą?
Zakładanie spółki z o.o. – co warto wiedzieć?
Prosta spółka akcyjna – najważniejsze cechy
Jak zmienić formę opodatkowania?
Rozliczenie księgowości średniej firmy?
Rozliczanie księgowości małej firmy?
Kalkulator cen usług księgowych
IP Box dla programistów Warszawa
Stosowanie kas wirtualnych – od kiedy i dla jakich branż?
Kasy fiskalne online – co warto wiedzieć?
Wysoka jakość usług księgowych
Bezpieczeństwo biura rachunkowego
Cennik usług księgowych w Warszawie
Baza biur rachunkowych Iksiegowość24
Biuro rachunkowe cennik usług księgowych
Usługi księgowe, księgowość dla usług motoryzacyjnych
Usługi księgowe, księgowość dla firm usługowych
Usługi księgowe, księgowość dla handlu i sklepów
Usługi księgowe, księgowość dla usług budowlanych firm budowlanych
Usługi księgowe, księgowość dla farmacji, aptek, sklepów zielarskich
Cennik usług księgowych, biur rachunkowych, księgowość, biuro rachunkowe
Usługi księgowe, księgowość dla lekarzy i pielęgniarek
Usługi księgowe, księgowość dla kancelarii prawnych i prawników
Usługi księgowe, księgowość dla informatyków i programistów, rozliczenie IP BOX
Białołęka Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Wola Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Śródmieście Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Bielany Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Targówek Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Praga Północ Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Praga Południe Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Rembertów Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Wesoła Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Wawer Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Żoliborz Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Bemowo Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Ochota Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Ursus Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Ursynów Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Włochy Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Mokotów Warszawa Biuro rachunkowe, usługi księgowe
Program Partnerski – Polecaj i zyskaj! Wspólne działanie to wzajemne korzyści
Zapytanie ofertowe – Chcesz otrzymać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb? Wyślij zapytanie