Praktyka pokazuje, że w mikro i małych firmach korzysta się najczęściej z uproszczonej księgowości. Z kolei w przypadku jednostek średnich lub dużych księgowość prowadzona jest przeważnie w formie ksiąg rachunkowych (tzw. pełna księgowość). W rzeczywistości rozliczanie księgowości w średniej firmie może odbywać się na różne sposoby, a ostateczny wybór metody uzależniony jest przede wszystkim od wysokości obrotów i formy prawnej prowadzonej działalności. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć Ci najczęściej wykorzystywane metody przy rozliczaniu księgowości średniej firmy wraz z wadami i zaletami każdej z nich.
Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej średnia firma, to taka, która spełnia, co najmniej dwa z trzech warunków:
Jeśli chociażby jeden wymienionych warunków przewyższa normy graniczne, firmę należy uznać za jednostkę dużą. Niespełnienie minimalnej liczby warunków oznacza z kolei, że firmę należy zaliczyć do kategorii mikro lub małych przedsiębiorców (w zależności od konkretnych parametrów).
Rozliczanie księgowości średniej firmy sprowadza się do wyboru pomiędzy księgowością pełną, a uproszczoną. Jeżeli limit obrotów w przedsiębiorstwie nie przekroczył równowartości w polskiej walucie 2 mln euro, a charakter prawny firmy nie wymaga od jej właścicieli prowadzenia ksiąg rachunkowych (np. spółka jawna.), to firmy korzystają najczęściej z form uproszczonych, np. podatkowej księgi przychodów lub rozchodów lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Korzystanie z takich metod ma wiele zalet, gdyż daje możliwość stosowania względnie prostych rozwiązań w zakresie rejestrowania i gromadzenia informacji finansowych, a także nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Jeśli, natomiast rozliczanie księgowości średniej firmy wymaga zastosowania pełnej księgowości przedsiębiorcy mają tutaj do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest outsourcing usług księgowych do firmy z zewnątrz. W tym celu można skorzystać z usług dobrego biura rachunkowego, które za odpowiednią, comiesięczną odpłatą zajmie się prowadzeniem spraw rachunkowych firmy. Drugim rozwiązaniem jest przyjęcie założenia, zgodnie z którym rozliczanie księgowości średniej firma powinna wziąć na siebie. Taka metoda wymaga zatrudnienia odpowiedniej liczby personelu oraz stworzenia odrębnego działu księgowego, co wiąże się, jednak z większymi wydatkami.
Usługi księgowe, księgowość dla usług budowlanych firm budowlanych
Usługi księgowe, księgowość dla farmacji, aptek, sklepów zielarskich
Cennik usług księgowych, biur rachunkowych, księgowość, biuro rachunkowe
Usługi księgowe, księgowość dla kancelarii prawnych i prawników
Usługi księgowe, księgowość dla informatyków i programistów, rozliczenie IP BOX
Program Partnerski – Polecaj i zyskaj! Wspólne działanie to wzajemne korzyści
Zapytanie ofertowe – Chcesz otrzymać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb? Wyślij zapytanie